2012. szeptember 13., csütörtök

Október a kertben...

Folyamatos betakarítás zajlik a kertben:) Ennek örülni kell...habár munka is van vele...sok fáradtság:)
Nézzük mit és hogyan is takarítsunk be..a teljesség nélkül...


Szedjük fel a sárgarépát. Megkönnyíthetjük a munkánkat ha előtte 3-4 vödör vízzel beöntözzük. Szedés után a répákat válogassuk át, a sérülteket használjuk föl minél előbb, a többit pedig tegyük nedves homok közé hűvös, fagymentes helyre..

A tavasszal vetett feketegyökeret lassan felszedhetjük.

Petrezselymet még vethetünk tavaszi felszedésre.

Karósbabból, bibmbóskelből folyamatosan szedjünk.

A sütőtök és a laskatök terméseit az első talajmenti fagyok után kezdhetjük felszedni. Hagyjunk rajtuk 1,5-2 cm kocsányt, és hűvös, fagymentes helyen tároljuk.

A petrezselymet és a pasztinákot is kezdhetjük felszedni. A sárgarépához hasonlóan járjunk el vele.

A téli tárolásra szánt céklát is szedjük föl. A szívleveleket hagyjuk a gumón.  Ügyeljünk arra, hogy ne sérüljenek meg.

A tormát tövestül szedjük föl, hűvös helyen tároljuk.

Az őszi fejes káposztát kezdhetjük felszedni. A fejtől elálló, a legfelső levél alatti leveleket lenyomva, éles késsel vágjuk el a torzsát. Csak egy-két borító levelet hagyjunk a fejen.A fejeket hűvös, szellős helyen 1/2-1 napig szikkasztani kell.

Szüreteljük a diót, mandulát, mogyorót. Mielőbb fejezzük be a téli almák és téli körték szüretét. Ha ezeket hagyjuk túlérni rossz lesz a tárolhatóságuk.
Lassan a birs és naspolya gyümölcse is beérik.

Állítsuk össze az őszi telepítéshez szükséges gyümölcsfaoltványok , cserjék listáját. Megkezdhetjük a gödör ásást. A gödör méretével ne takarékoskodjunk. Legjobb a 120*120 cm alapterületü és legalább 70 cm mély gödör. Ha a kiemelt föld nem jó minőségű (kavicsos, törmelékes, meszes), akkor gondoskodjunk időben csereföldről.

A ribiszke bokrokon egy utolsó munkálatot hajtsunk még végre. Ilyenkor már jól láthatjuk az üvegszárnyú ribiszkelepke hernyóinak kártételét. A vesszők, hajtások belsejében, most a fiatal hernyók károsítanak. A fertőzött részeket vágjuk le és égessük el. A károsított vesszőrészek a felületükön látható lyuk, rágcsálék és ürülék alapján könnyen felismerhetők.

Gondoljunk a szőlő szaporításra és jelöljük meg a bőtermő, fajtaazonos tőkéket.

Az idősebb metélőhagyma töveket is most oszthatjuk.

Telepítsünk rebarbarát.

2012. szeptember 4., kedd

Kert ősszel....

 Tyúkocskáink megtalálták a tojóládát:) Immár ide tojnak nagy örömünkre:)
 Érik a paprikám, amit kicsit későn ültettem...de már raktam el savanyúságnak belőle...

 Datolya és koktél paradicsom...az utóbbi nyert...nagyon édes...

 Káposzta és nagydobosi sütőtök...



 Támadnak a krumpli bogarak...Mi ütött ezekbe...krumplim már elszáradt, mikor zöldellt egy bogaram sem volt...honnan jöttek??Mit akarnak? Paradicsomot?
 Érik a szőlő...és a nyáron ültetett Rebarbarám is megélt...remélem a gyerekek szeretni fogják...

 Káposzta és dísztök....

 Aranysárga kukorica...és málna...új hajtással...

 Drága kis almafánk....és a még mindig virágzó termő uborkám:)

Hála Istennek sok minden kinőtt...dinnyénk nem lett...de sebaj...bezzeg a dísztök:)

Vagy 50 kg paradicsomot eltettem...lének, ketcupba, étel ízesítőbe...adtam ennek adtam annak..s még mindig van belőle..ami folyamatosan érik...
A répám nagy részét megettük..ez volt a cél....

Tegnap ki húzogattam a leérett , beteg paradicsomokat és elégettem...elég sok tő megbetegedett..elrohadtak a paradicsomok rajta..és leszáradtak a levelei...nem tudom mitől...ha valaki tudja szóljon...nem jöttem rá...

Elég sok mindent sikerült elraknom..most nem részletezem....de vagy 30 üveg szilva lekvár...és sok-sok üveg savanyúság csak a saját termésből...
Volt, hogy teher volt a sok minden elpakolása..annyira összegyűltek a dolgok...de mégis öröm, hogy a sajátunkat ehetjük..igaz néha csak a férjemmel ketten...:))Majd megjön az eszük a gyerekeknek is:)

A tyúkok jól vannak....kukoricát még nem sikerült venni nekik...pedig ideje volna már...de a sajátból néha lebontok két csövet nekik...de még nem mindegyik teljesen száraz...meszet is szeretnék venni, az ól fertőtlenítésére....bár időközönként felmosok náluk egy kis Flóraszepttel:))))Ügyesen tojnak...élvezzük a saját tojást is:)))Egyenlőre nagyobb megterhelést nem okoztak...Reggel kinyitom az ajtajukat, megetetem, vizet öntök nekik...reggeli után beszórom a maradékot nekik, ha a kertben gyomlálok azt is beszórom nekik...ha egy beteg szőlő fürtöt látok azt is beszórom nekik....egyszóval jól élnek:)))))))))
Mint kiderült nemrég, hogy a 13 ból 5 kakas van..így amint nagyobbak lesznek..kiválasztunk egy alkalmas egyedet ...még nem tudom mi szerint és a többit pedig levágjuk:)))